Konkurs na jubileuszowy plakat cyrkowy

Opublikowano 2019-05-19

Opis

Organizator
Organizatorem konkursu są Warsztaty Kultury w Lublinie.

Uczestnicy
Konkurs jest adresowany do artystów, projektantów, studentów i absolwentów szkół wyższych o profilu plastycznym lub projektowym, a także do zespołów projektowych agencji reklamowych i studiów graficznych.

Opis
Uczestnicy konkursu mają za zadanie zaprojektować plakat cyrkowy, który będzie plastyczną wizytówką jubileuszu 10-lecia festiwalu Carnaval Sztukmistrzów. 

Carnaval Sztukmistrzów to czas widowisk z pogranicza teatru i nowego cyrku. Do Lublina zjeżdżają artyści uliczni i mistrzowie sztuki cyrkowej z całego świata, aby prezentować swoje spektakle i pokazy. To najbardziej różnorodny performatywnie festiwal w kraju. Tylko tu można zobaczyć to, co najlepsze w sztuce współczesnego cyrku, klaunady, akrobatyki i buskingu z całego świata. W ramach Carnavalu odbywa się też Urban Highline – najstarszy i największy festiwal higline’owy na świecie. Festiwal chodzenia po taśmach łączy element tożsamości miasta – postać Sztukmistrza z Lublina z rozwijającą się dyscypliną sportu, czyli slackliningiem.

W historii Polskiej Szkoły Plakatu Plakat Cyrkowy zajmuje szczególne miejsce. W latach 60. Zjednoczone Przedsiębiorstwa Rozrywkowe (ZPR) zamawiały u wybitnych polskich artystów plakaty o tematyce cyrkowej. Nie były one dosłowną ilustracją cyrku, nie reklamowały konkretnych przedstawień. Artyści sięgając do metafory i symbolu twórczo oddawali atmosferę cyrku. Polski plakat cyrkowy zaskakiwał feerią barw, bogactwem form i pomysłowością rozwiązań, dowodząc kunsztu autorów, wśród których znalazła się czołówka polskich plakacistów.

Sięgając do tej tradycji pragniemy zainspirować artystów plastyków i grafików do podjęcia tematyki cyrkowej na nowo. Współczesny nowy cyrk to wciąż prezentacja niezwykłych umiejętności, ale głównie ludzkich (bez udziału zwierząt). Nowy cyrk to przede wszystkim opowieść, wciąż zabawa i humor, ale też historie o ważkich sprawach z artystycznym zacięciem.

Zadaniem konkursowym jest przygotowanie projektu plakatu podejmującego tematykę cyrkową w nurcie idei nowego cyrku. Projekt musi zawierać tekst: Carnaval Sztukmistrzów 10 lat.

Prace należy przesyłać za pośrednictwem platformy artunity.eu

Nagrody
• Grand Prix: 4.000 zł
• wyróżnienia o łącznej wartości 1.000 złTermin przyjmowania zgłoszeń 2019-07-10