DRZWI – I Konkurs Artystyczny o Nagrodę im. Chrisa Schwarza

Opublikowano 2018-10-09

Opis

Organizator
Organizatorem konkursu jest Fundacja Galicja Jewish Heritage Institute w Krakowie.

Uczestnicy
Konkurs jest adresowany do profesjonalnych artystów plastyków oraz dyplomantów studiów magisterskich uczelni i wydziałów artystycznych posiadających polskie obywatelstwo lub mających status rezydentów długoterminowych i zamieszkałych w Polsce.

Opis
Organizatorzy konkursu czekają na propozycje projektów artystycznych, które mogą być zrealizowane w przestrzeni Galerii Mirisch & Lebenheim Żydowskiego Muzeum Galicja w Krakowie.

Temat pierwszej edycji konkursu „Drzwi”, został zainpirowany opowieścią Stanisława Aronsona – polskiego Żyda, ocalałego z Holokaustu, weterana Armii Krajowej, którego historia służy pokazaniu szerszego kontekstu polsko-żydowskich stosunków w czasie II wojny światowej.

„W 1943 roku byłem lekko ranny wracając [z akcji]. Niemcy próbowali nas powstrzymać i było trochę strzelania, a ja dostałem kulę, która tylko mnie drasnęła [wskazuje na łuk brwiowy] i krwawiłem. Wszedłem do kamienicy w Warszawie, budynku mieszkalnego, bo chciałem umyć twarz i nałożyć plaster albo coś. I zacząłem dzwonić do drzwi... Nie chodziło o to, czy jestem Żydem, czy nie – nikt nie otwierał drzwi. Przeszedłem cztery piętra w górę i w dół, trzy piętra w górę i w dół, a nikt nie otwierał drzwi. Prawdopodobnie wyglądali i nie otworzyli drzwi. Więc wiesz, wszyscy byli bohaterami w 1945 roku... Ale nie jestem taki pewien, czy wszyscy byli bohaterami w 1943 i 1944 roku. Czym w sumie jest bohater? Dlaczego ktoś miałby być nazywany bohaterem?”

Aby naprawdę zrozumieć realia okupowanej Polski, musimy uświadomić sobie dylematy tych ludzi, których ani nie chwalimy ani nie potępiamy. Dlatego dostrzegliśmy potrzebę znalezienia symbolu, który z jednej strony w trafny sposób zamyka w sobie dwuznaczności i zawiłości okresu okupacji w Polsce, a z drugiej przysłuży się wzbudzeniu większej empatii i wzajemnego zrozumienia. Za taki właśnie symbol uznaliśmy drzwi z wizjerem.

Choć metafora drzwi i wizjera stanowią punkt wyjścia dla projektów konkursowych, pozostajemy otwarci na różne propozycje i interpretacje tematu, o ile będą zgodne z jego założeniami i wartościami. Nie narzucamy konkretnej dziedziny sztuki oraz techniki wykonania dzieła. Zapraszamy do konkursu artystów działających na wszystkich polach artystycznej wypowiedzi (malarstwa, fotografii, grafiki, rysunku, rzeźby, ceramiki, instalacji, instalacji video).

Zgłoszenia należy przesyłać mailem (szczegóły w regulaminie). 

Na realizację zwycięskiego projektu Organizator zamierza przeznaczyć 45.000 zł.

Nagroda
Zwycięzca konkursu otrzyma nagrodę w wysokości 20.000 zł.Termin przyjmowania zgłoszeń 2018-12-31