Nabór do wystawy PUSTKA

Opublikowano 2021-04-30

Opis

Informacja o naborze do wystawy Pustka

Trwa otwarty nabór na wystawę „Pustka” dla artystów wizualnych z regionu Trójmiasta, uprawiających takie dyscypliny jak malarstwo i rzeźba (obiekt, instalacja, mała forma rzeźbiarska).

„Forma nie różni się od pustki, pustka nie różni się od formy; forma w swej istocie jest pustką, pustka w swej istocie jest formą; tak samo jest z odczuwaniem, postrzeganiem, działaniem i świadomością” (fragment Sutry Serca - jednego z najważniejszych dzieł nauki Zen sprzed półtora tysiąca lat.)

Tematem wystawy jest Pustka, której doświadczyliśmy podczas trwającej pandemii i związanego z nią lockdownu. Jest to pierwsze tak globalne wydarzenie, nie mające wcześniej precedensu w historii ludzkości. Opustoszałe ulice miast, zamknięte budynki użyteczności publicznej na całym świecie…To coś, czego od roku doświadczamy, a być może będziemy jeszcze przeżywać. Ten stan izolacji nałożony nam przez procedury sanitarno-epidemiologiczne może przynosić różne emocje takie jak poczucie zagrożenia, alienacji, niepewności związanej z sytuacją na świecie, a także obawy o swoje zdrowie i osób nam najbliższych.

Natomiast u niektórych z nas otaczająca pustka może wywoływać stan odcięcia od dotychczasowej aktywności i sposobność wędrówki do wewnątrz… Jako forma podróży i praktyki duchowej, będącej pewnego rodzaju antidotum na trudną rzeczywistość. U artystów ten czas alienacji może stawać się również czasem na realizację zaległych projektów czy też wyciszenia - „pustyni”, kiedy następuje „opróżnianie naczynia umysłu” by zrobić miejsce na nowe idee i nowatorski sposób działania. Zapraszamy artystów do podzielenia się własnymi, a po części wspólnymi, doświadczeniami z zetknięcia się z przeżywaną pustką, poprzez zaprezentowanie swoich prac powstałych w czasie pandemii.

Nabór na wystawę „Pustka” potrwa do 26.05.2021 r. Otwarcie wystawy planowane jest na 2 lipca 2021 r. w Galerii Peron Stacji Orunia Gdańskiego Archipelagu Kultury. Wystawa „Pustka” będzie czynna do 31 sierpnia 2021 r.

Szczegóły naboru i warunki uczestnictwa oraz karta zgłoszenia znajdują się na stronie https://gak.gda.pl/nabor-do-wystawy-pustka/