Konkurs wiedzy o życiu i twórczości Jacka Kaczmarskiego

Opublikowano 2020-01-13

Opis

Informacja nadesłana

Konkurs Wiedzy o Życiu i Twórczości Jacka Kaczmarskiego

„Nic nie kończy się prostym tak lub nie” to konkurs wiedzy o Jacku Kaczmarskim, wybitnym pieśniarzu, poecie, prozaiku oraz autorze wierszy i tekstów piosenek. Z powodu dużego zainteresowania wydarzenie organizowane jest co roku, już od 10 lat. Wszystkich chętnych zapraszamy również w 2020 roku! Na prace czekamy do 16 lutego.

Konkurs skierowany jest do uczniów szkół średnich, a jego organizatorem jest Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana w Krakowie. Celem naszego wydarzenia jest między innymi podtrzymywanie pamięci o wybitnym polskim artyście i jego twórczości oraz zachęta do poznawania historii Polski. Uważamy, że twórczość Jacka Kaczmarskiego idealnie się do tego nadaje. Opowiada ona bowiem o różnych okresach w dziejach naszego kraju: sarmackim, przedwojennym i komunistycznym. Co więcej, przybliża historię świata, dając przy tym okazję do zdobywania wiedzy w zakresie wykraczającym poza standardy programu szkolnego.

Konkurs składa się z trzech etapów:

1. Uczestnicy piszą pracę na jeden z wybranych tematów i w terminie do 16 lutego 2020r. przysyłają ją w wersji drukowanej w trzech egzemplarzach na adres Organizatora (oraz w wersji elektronicznej na adres: kmtpnis@cmjordan.krakow.pl). Tematy do wyboru:

- W przedszkolu naszym nie jest źle – kreacja, rola oraz symbolika dziecka i młodego człowieka w poezji Jacka Kaczmarskiego
- Moja ze Stwórcą rozmowa jak Syn Jego do drzewa przybita - podmiot liryczny poezji Jacka Kaczmarskiego w relacji z Bogiem
- Od lat trzynastu w pełnej izolacji – Kaczmarski w poezji o represji władzy wobec obywateli
- Łzy źrenicą szuka domu – homo viator jako motyw w poezji Jacka Kaczmarskiego

2. Istotną częścią drugiego etapu jest rozmowa o przesłanej pracy konkursowej, w trakcie której jurorzy oceniają wiedzę uczestnika, dojrzałość spojrzenia na temat i umiejętność obrony swojego zdania podczas dyskusji.

3. Uczestnicy dokonują ustnej analizy i interpretacji jednego z wylosowanych utworów poetyckich Jacka Kaczmarskiego oraz uczestniczą w quizie.

Dla laureatów przewidziane są nagrody pieniężne w wysokości:
I nagroda – 1300 zł
II nagroda – 700 zł
III nagroda – 500 zł

Regulamin konkursu oraz szczegółowe wytyczne dotyczące uczestnictwa: http://cmjordan.krakow.pl/uploads/download/Regulamin%20Konkursu%20Jacka%20Kaczmarskiego%202020.pdf

http://cmjordan.krakow.pl/konkursy/konkurs-wiedzy-o-zyciu-i-tworczosci-kaczmarskiego

Dodatkowe informacje:
E: kmtpnis@cmjordan.krakow.pl
T: (12) 430-00-15 wew. 230