Mural na 75-lecie Państwowego Muzeum na Majdanku

Opublikowano 2019-05-01

Opis

Organizator
Organizatorem konkursu jest Państwowe Muzeum na Majdanku.

Uczestnicy
Konkurs jest adresowany do osób pełnoletnich.

Opis
Zadaniem uczestników konkursu jest zaprojektowanie muralu z okazji 75. rocznicy utworzenia Państwowego Muzeum na Majdanku.

Do głównych zadań Muzeum należy podtrzymanie pamięci o ofiarach niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego na Majdanku. To pierwsza na świecie instytucja upamiętniająca ofiary II wojny światowej.

Wybrana lokalizacja muralu jest symboliczna. Kilkaset metrów dalej rozpoczynała się droga ludzi pędzonych z rampy kolejowej do obozu. Miejsce to odwołuje się do tragicznych losów więźniów Majdanka, ale również do bolesnej historii miasta w czasie okupacji niemieckiej, o której dziś przypomina Muzeum.
Autorowi pozostawiamy swobodę interpretacji tematu oraz form i zastosowanych środków wyrazu. Autor powinien uwzględnić, ale również oddzielić istniejące w jednym miejscu obóz – miejsce zagłady od muzeum – miejsca pamięci. Należy jednak pamiętać, że zarówno miejsce, jak i podejmowana tematyka wymagają wyczucia i subtelności w operowaniu symbolem graficznym.

Mural powstanie u zbiegu ulic Wolskiej i Drogi Męczenników Majdanka w Lublinie.

Prace konkursowe należy przesyłać pocztą na adres Państwowego Muzeum na Majdanku (szczegóły w regulaminie).

Nagroda
Ze zwycięzcą konkursu zostanie podpisana umowa na wykonanie muralu. Wynagrodzenie wynosi 5.000 zł. Organizator pokrywa koszt zakupu farb.Termin przyjmowania zgłoszeń 2019-06-17