18. Nyski Festiwal Filmowy

Opublikowano 2020-10-12

Opis

18. Nyski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 18-23 maja 2021 r. w wybranych miejscowościach przygranicznych na terenie Polski, Niemiec i Czech. Lista kin festiwalowych znajduje się tutaj.

W południowo-wschodnim zakątku Republiki Federalnej Niemiec, na czesko-polsko-niemieckim trójstyku powstał we współpracy klubów filmowych z saksońskiego Großhennersdorfu, czeskiego Liberca i polskiej Jeleniej Góry Nyski Festiwal Filmowy mający na celu umożliwienie corocznego wglądu w twórczość filmową trzech sąsiednich państw.

Cechą szczególną Nyskiego Festiwalu Filmowego jest jego ponadgatunkowy, trójnarodowy charakter z transgranicznymi pokazami filmowymi i wydarzeniami odbywającymi się w dwudziestu kinach na trójstyku nad Nysą. Festiwalowi towarzyszy obszerny program ramowy obejmujący wystawy, spotkania autorskie, koncerty i imprezy organizowany we współpracy z partnerami ze wszystkich trzech krajów.

Nazwa festiwalu pochodzi od rzeki granicznej Nysy, ponieważ łączy ona ze sobą wszystkie trzy kraje. Nyskie Ryby (statuetki Nyskiego Festiwalu Filmowego), które pływają w rzece przekraczając granice, są symbolem festiwalu.

Organizatorzy festiwalu czekają na filmy konkursowe z Polski, Niemiec i Czech.

Zgłoszenia są przyjmowane w trzech kategoriach: film fabularny, film krótkometrażowy (do 20 minut) i film dokumentalny.

Można zgłaszać filmy nakręcone w latach 2020 – 2021.

Zwycięzcy konkursów otrzymają statuetki – Nyskie Ryby – oraz nagrody finansowe. Pula nagród wynosi 23.000 €.

Termin
Zgłoszenia będą przyjmowane do 31 grudnia 2020 r.

Strona festiwalu