Fizyka da się lubić 2017

Opublikowano 2017-01-11

Opis

Organizator
Organizatorem konkursu jest Oddział Łódzki Polskiego Towarzystwa Fizycznego.

Uczestnicy
Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół ponadpodstawowych.

Opis
Konkurs odbywa się w dwóch kategoriach: doświadczalnej i literackiej. 
W części eksperymentalnej (drużynowej) zadaniem zespołu będzie zważenie piórka.
W części literackiej pracą konkursową jest esej „Ostatnia lekcja fizyki”. Autor powinien w sposób poważny i twórczy odnieść się do pomysłu reformy oświatowej polegającej na zlikwidowaniu przedmiotu „fizyka” w szkołach na wszystkich poziomach.

W pierwszej prosimy o wykonanie narzędzia pomiarowego o specyficznym przeznaczeniu. W dzisiejszym świecie nad konstrukcją narzędzi dla fizyków pracują bogato wyposażone laboratoria wielkich firm. Narzędzia te sprzedawane są potem fizykom za pieniądze (podatników). Zadaniem Waszym będzie zważyć piórko. Oczywiście istnieją na świecie wagi mogące to zrobić szybko i precyzyjnie, ale nie chcemy iść na łatwiznę i nie chodzi o to, kto lepszą wagę kupi. Chcemy, abyście skonstruowali wagę z materiałów, jakich pozwolimy Wam użyć.

W kategorii literackiej zajmiemy się marzeniami wielu z Was (lub Waszych kolegów). Wyobraźcie sobie, że oto jutro ma odbyć się ostatnia lekcja fizyki. Nie ostatnia w tym tygodniu, nie ostatnia w tym roku, nie ostatnia lekcja, która Was czeka, ale w ogóle ostatnia lekcja fizyki na świecie. Wprowadzono globalną reformę edukacji i wykreślono w programów przedmiot fizyka. Już nigdy nikt nie będzie uczył się fizyki! Marzenie?

Zgłoszenia należy przesyłać za pośrednictwem formularza na stronie konkursu.

Nagrody
W obu kategoriach zostaną przyznane nagrody ufundowane przez organizatorów i sponsorów konkursu.

Termin przyjmowania zgłoszeń 2017-03-31