Konkurs edycyjny „Wolna Polska – Wolna Wiedza”

Opublikowano 2018-10-08

Opis

INFORMACJA PRASOWA

Polska Wikipedia włącza się w jubileuszowe obchody 100-lecia odzyskania Niepodległości. Na tę wyjątkową rocznicę przygotowano konkurs edycyjny, polegający na uzupełnianiu i poprawie jakościowej haseł związanych z Polską. Edytować może każdy, pojedynczo lub w grupie.
Na zwycięzców czekają nagrody – vouchery na wybrane przez uczestników wydarzenia kulturalne.

Polski kanon Wikipedii zawiera około 1500 najciekawszych i najważniejszych artykułów o Polsce i Polakach. Hasła związane z naszą ojczyzną – jej historią, przyrodą, geografią, kulturą, nauką i techniką, zasługują na jak najlepszą merytoryczną jakość. Udostępnione bezpłatnie na wolnych licencjach, mogą być wykorzystywane w celach promocyjnych lub edukacyjnych, zwiększać świadomość o naszym kraju, jego historii i kulturze. Tak bogaty wybór haseł z różnych obszarów wiedzy pozwoli każdemu na udział w konkursie.

Konkurs potrwa od 1 października do 30 listopada. Ogłoszenie wyników nastąpi w styczniu 2019 roku.

Na czym polega konkurs?

Zadaniem uczestników będzie praca nad wybranym hasłem/hasłami z kanonu polskiej Wikipedii.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikiprojekt:Polski_kanon_Wikipedii 

Można je wybierać i rezerwować na specjalnej stronie
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Wolna_Polska_%E2%80%93_Wolna_Wiedza/Has%C5%82a 

Następnie rezultaty ich pracy zostaną poddane ocenie jury złożonego z ludzi kultury i nauki pracującego przy wsparciu wikipedystów.

Nagrody

Zwycięzca otrzyma nagrodę w postaci biletów na wybrane przez niego wydarzenie kulturalne (dla dwóch osób) w kwocie 600 zł.

Laureaci drugiego miejsca otrzymają bilety na kwotę 400 zł i trzeciego miejsca – 200 zł.

Dla pozostałych osób, których edycje przejdą do II etapu konkursu przewidziane są nagrody w postaci gadżetów Wikipedii.

Partnerami konkursu są: Uniwersytet Wrocławski, Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe w Kielcach, Muzeum Narodowe w Szczecinie, Muzeum Niepodległości w Warszawie, Narodowe Archiwum Cyfrowe.

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Wikimedia Polska.

Partnerzy medialni: Mówią Wieki, Historia.org.pl


W skład jury wejdą:

Edwin Bendyk
Dziennikarz. Obecnie związany z tygodnikiem „Polityka”, gdzie pełni rolę publicysty działu naukowego. Nominowany do Nagrody Literackiej „Nike” za książkę Zatruta studnia. Rzecz o władzy i wolności.

Paweł Cywiński
Orientalista, kulturoznawca i podróżnik. Publicysta oraz redaktor działu Poza Europą w „Magazynie Kontakt”. Współtwórca projektu post-turysta.pl

Piotr M.A. Cywiński
Historyk mediewista, działacz społeczny, wikipedysta. Dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, współtwórca i prezes Fundacji Auschwitz-Birkenau. W latach 2005–2007 wiceprezes Stowarzyszenia Wikimedia Polska.

Anna Herbich-Zychowicz
Dziennikarka i reportażystka. Finalistka Nagrody „Nesweeka” im. Teresy Torańskiej w kategorii literatura faktu za książkę Dziewczyny z Solidarności. Członkini zarządu w Fundacji “Rodacy’37” zajmującej się upamiętnieniem ofiar operacji polskiej NKWD.

Dariusz Jemielniak
Profesor tytularny zarządzania specjalizujący się w zarządzaniu wysokimi technologiami i organizacjami otwartej współpracy. Kierownik Katedry MINDS (Management in Networked and Digital Societies) w Akademii Leona Koźmińskiego. Wikipedysta, członek rady powierniczej Wikimedia Foundation. Autor pierwszej etnograficznej analizy środowiska wikipedystów.

Jacek Kołtan
Filozof, zastępca dyrektora ds. naukowych w Europejskim Centrum Solidarności. Zajmuje się historią idei solidarności, nowymi ruchami społecznymi, antropologią i teorią społeczną. Prowadzi wydawnictwo ECS podejmujące wolną politykę licencyjną.

Radosław Kotarski
Dziennikarz i przedsiębiorca. Prowadzący i reżyser programu Podróże z historią tworzonego dla Telewizji Polskiej. Twórca kanału edukacyjnego Polimaty w serwisie YouTube. Autor książek o charakterze popularnonaukowym.

Justyna Suchecka
Dziennikarka związana z serwisem wyborcza.pl, gazeta.pl i magazynem „Książki”. Zajmuje się głównie tematyką edukacyjną. Wraz z Natalią Szostak prowadzi w serwisie YouTube poświęcony kulturze kanał Krótka Przerwa.

Jakub Wygnański
Socjolog, działacz i współtwórca organizacji pozarządowych, m.in. Stowarzyszenia na rzecz Forum Inicjatyw Pozarządowych . Odznaczony Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.


Logo: Celina Strzelecka, CC BY-SA 4.0Termin przyjmowania zgłoszeń 2018-11-30